Dnia 2 sierpnia 2019 r. w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau zostanie uczczona 75. rocznica likwidacji tzw. „Obozu cygańskiego”. W obchodach upamiętniających 500 000 Sinti i Romów zamordowanych w okupowanej przez nazistów Europie udział weźmie Věra Jourová, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- piątek 2 sierpnia 2019 r., godz. 10:00 - 20:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- piątek 2 sierpnia 2019 r., godz. 10:00 - 20:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W wydarzeniu 2 sierpnia wezmą udział nieliczni starsi ludzie, którzy przeżyli ludobójstwo Sinti i Romów. W uroczystości upamiętniającej 75. rocznicę uczestniczyć będą również przedstawiciele wysokiego szczebla z całego świata, przedstawiciele rządów, delegacje parlamentarzystów, przedstawiciele organizacji międzynarodowych i społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto, około 2000 Romów z całej Europy weźmie udział w obchodach. Uroczystość organizuje Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Věra Jourová, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, weźmie udział w obchodach upamiętniających romskie ofiary Holokaustu, a także wyrazi poparcie dla rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2015 r. w odniesieniu do przyjęcia dnia 2 sierpnia jako Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów. Uznanie przez wszystkie państwa członkowskie UE ludobójstwa Romów to krok konieczny dla przywrócenia społecznościom Romów godności i sprawiedliwości oraz gwarancja, że nikt z nas nigdy nie zapomni o tych wydarzeniach.
Podczas wizyty Věra Jourová spotka się z dr. Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i odwiedzi wystawę ludobójstwa europejskich Sinti i Romów, wystawę Shoah oraz wystawę główna Muzeum Auschwitz i Czarną Ścianę. Wraz z licznymi przedstawicielami wysokiego szczebla z całego świata, Komisarz będzie uczestniczyć i przemawiać podczas ceremonii upamiętniającej 75. rocznicę zagłady Sinti i Romów. Věra Jourová spotka się także z uczestnikami międzynarodowego młodzieżowego programu edukacyjnego Dikh He Na Bister (Popatrz i nie zapomnij) w Oświęcimiu.
Ta doniosła rocznica pomaga zwrócić uwagę na ludobójstwo Sinti i Romów i uzyskać jego uznanie na poziomie europejskim. Pamięć historyczna zakłada odpowiedzialność za teraźniejszość. Dziś, 75 lat po zakończeniu wojny, kiedy wspominamy zbrodnie nazistowskie i Holokaust, musimy równocześnie pracować na rzecz rządów prawa i demokracji w dzisiejszych czasach. Dlatego rocznica poruszy kwestię narastającego rasizmu, antycyganizmu i antysemityzmu w Europie i na świecie.
Kontekst
Od marca 1943 r. do lipca 1944 r. narodowi socjaliści deportowali 23 000 Romów i Sinti z jedenastu krajów europejskich do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Prawie wszystkich czekała tam śmierć. 2 sierpnia 1944 r. ostatnie 4200-4300 Sinti i Romów w obozie BIIe, tzw. „Obozie cygańskim”, zostało brutalnie zamordowanych, a ich ciała spalono w dole obok krematorium V. Różne relacje mówią o próbach oporu w tym dniu, a także przeciwko pierwszej planowanej likwidacji obozu w kwietniu i maju 1944 r.
UE od dawna podkreśla potrzebę równości i integracji Romów. Instytucje europejskie i każdy kraj UE wspólnie ponoszą odpowiedzialność za zwalczanie dyskryminacji i antycyganizmu oraz poprawę warunków życia i integracji Romów. W 2011 r. Komisja Europejska wezwała do opracowania krajowych strategii integracji Romów. Przegląd śródokresowy w 2017 r. podsumował postępy od czasu wprowadzenia ram UE.