Unia Europejska zrodziła się z popiołów Holokaustu. Pamięć o tych wydarzeniach i zwalczanie antysemityzmu są naszym obowiązkiem – pisze szef KE Jean-Claude Juncker przed Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Od 2006 r. na jest on obchodzony na całym świecie 27 stycznia. Tego dnia w 1945 r. wyzwolony został obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau - miejsce eksterminacji ponad miliona Żydów.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- niedziela 27 stycznia 2019 r., godz. 00:00 (CET)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- niedziela 27 stycznia 2019 r., godz. 00:00 (CET)
- Języki
- polski
Opis
Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 2019
W niedzielę 27 stycznia oddajemy cześć pamięci sześciu milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci - ofiarom Holokaustu. Tego dnia 74 lat temu siły aliantów wyzwoliły obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym odkryto dowody niewyobrażalnych zbrodni. Nienawiść wobec „innych” doprowadziła do ich mordowania.
Jestem dziś głęboko zaniepokojony. Nigdy nie sądziłem, że za mojego życia Żydzi w Europie będą musieli obawiać się praktykowania swojej wiary. To smutne, że blisko 40 proc. z nich rozważa wyjazd z Europy. Na naszym kontynencie wciąż zdarzają się przypadki negowania Holokaustu. Co trzeci Europejczyk twierdzi, że wie „niewiele” o Holokauście, a co dwudziesty nigdy o nim nie słyszał.
Niewiedza jest niebezpieczna. Czas mija i wspomnienia zacierają się, tym bardziej więc pamięć o Holokauście jest naszym moralnym obowiązkiem. Nie możemy zmienić historii, ale możemy uczynić wszystko, co w naszej mocy, by przyszłe pokolenia nie doświadczyły takich potworności.
Nie będziemy tolerować żadnych przejawów antysemityzmu, począwszy od powszedniej mowy nienawiści, zarówno w internecie, jak i poza nim, aż po fizyczne ataki. Komisja Europejska ściśle współpracuje ze wszystkimi państwami członkowskimi w celu przeciwdziałania temu zagrożeniu i zapewnienia bezpieczeństwa społecznościom żydowskim w Europie.
Unia Europejska zrodziła się z popiołów Holokaustu. Pamięć o tych wydarzeniach i zwalczanie antysemityzmu są naszym obowiązkiem wobec społeczności żydowskiej i są niezbędne do ochrony naszych wspólnych europejskich wartości.
Więcej informacji:
- Pytania i odpowiedzi na temat działań UE przeciwko antysemityzmowi
- Eurobarometr – Postrzeganie antysemityzmu (styczeń 2019 r.)
- Agencja Praw Podstawowych Praw Podstawowych Unii Europejskiej, badanie na temat antysemityzmu (grudzień 2018 r.)
- Oświadczenie w sprawie deklaracji Rady o walce z antysemityzmem
- Działania UE przeciwko antysemityzmowi