„Chodź z nami” to hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, które zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo ruchu pieszych w miastach. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia oraz lokalnymi partnerami już po raz szósty zaprasza mieszkańców Wrocławia na tydzień atrakcji poświęconych nowoczesnemu i ekologicznemu poruszaniu się po mieście.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- niedziela 22 września 2019 r., godz. 10:00 - 18:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- niedziela 22 września 2019 r., godz. 10:00 - 18:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
W tym roku we Wrocławiu wspieramy inicjatywy skierowane do pieszych, także z niepełnosprawnością, by zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich uczestników ruchu miejskiego.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w całej kampanii będzie tradycyjnie „Dzień Bez Samochodu”, przypadający na 22 września (niedziela) na placu Kościuszki. Od 10:00 do 18:00 plac zostanie wyłączony z ruchu samochodowego i oddany w ręce mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, artystów i aktywistów miejskich.
W naszej Europejskiej Strefie Relaksu będzie można spróbować koktajlu samodzielnie zmiksowanego przy użyciu rowera –blendera, zapoznać się z publikacjami dotyczącymi ekologicznych rozwiązań miejskich, zrobić zdjęcie w europejskiej fotobudce czy też wziąć udział w konkursach wiedzy o UE.
Szczególnie zapraszamy na warsztaty „Jesteś mną, jestem tobą” inicjatywy Be Together, które pomogą zrozumieć pełnosprawnym mieszkańcom Wrocławia jak to jest poruszać się na wózku lub o kulach w przestrzeni miejskiej.
Młodsi uczestnicy wydarzenia poznają sposoby poruszania się po „miejskiej dżungli” i wybiorą te najlepsze dla środowiska. Na wyprawę zabierze ich Akcja Miasto w ramach warsztatów „Zostań Tropicielem Miejskiej Dżungli”.
Fragmenty książki Petera Walkera „Jak rowery mogą uratować świat” przeczytają znane i cenione wrocławskie osobistości – artyści, urzędnicy, społecznicy, dziennikarze, osoby ze świata kultury i literatury. Jednym z lektorów będzie Jacek Wasik, dyrektor biura KE we Wrocławiu.
W programie także spacery fotograficzne i historyczne, przejazdy rowerowe, pokazy filmowe, koncerty. Szczegóły wydarzenia dostepne są na stronie. Organizatorem wydarzenia jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Zrównoważonej Mobilności. Wrocławska Fundacja Filmowa koordynuje wydarzenie.
Kontekst europejski
Początki Europejskiego Tygodnia Mobilności sięgają roku 1998, kiedy we Francji obchodzono dzień pod hasłem „W moim mieście bez samochodu”. Inicjatywa ta nadal realizowana jest, we wrześniu każdego roku, w celu zachęcenia miast i miasteczek do zamknięcia ulic dla pojazdów silnikowych na jeden dzień. Działania te pozwalają mieszkańcom na odkrycie innego oblicza miast i miasteczek, zachęcają ich do korzystania ze zrównoważonych rodzajów transportu i podnoszą poziom wiedzy na temat wpływu wyboru środków transportu na środowisko. Powodzenie inicjatywy we Francji doprowadziło do rozpoczęcia corocznej europejskiej akcji Dzień bez Samochodu”. Miała on być okazją do pokazania zaangażowania miast i gmin w zwalczanie problemów ekologicznych. Przez jeden dzień (22 września) władze lokalne odmieniały charakter centrów swoich miejscowości, ograniczając ruch samochodowy, zachęcając do korzystania ze zrównoważonych środków transportu i zwracając uwagę na związek między wyborem środków transportu a ich wpływem na środowisko naturalne.
Ponieważ Dzień bez Samochodu okazał się dużym sukcesem, corocznie od 2002 r. organizowany jest w dniach 16-22 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W czasie tej ogólnoeuropejskiej kampanii promującej zrównoważoną mobilność, władze lokalne pokazują stojące przed nimi wyzwania i zachęcają mieszkańców do wsparcia zrównoważonych strategii transportu. Organizowane są kampanie społeczne wokół wybranych tematów, a także wprowadzane są rozmaite rozwiązania wzmacniające w sposób długofalowy zrównoważony transport w miastach i gminach.
Co roku Komisja Europejska przyznaje nagrodę dla samorządu i miasta najbardziej zaangażowanego w promocję zrównoważonego transportu. Więcej informacji na temat kampanii w Europie: www.mobilityweek.eu
