- dezinformacja
- czwartek 6 lipca 2023 r., godz. 14:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 6 lipca 2023 r., godz. 14:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis

Projekt “Dezinformacja - sprawdzam” obejmuje cykl warsztatów i spotkań dla dziennikarzy, rzeczników prasowych instytucji samorządowych oraz do nauczycieli i młodzieży. Działania będą realizowane od lipca do listopada 2023 r. na terenie województw: dolnośląskiego i opolskiego. Celem projektu jest zbudowanie sieci osób zaangażowanych w przeciwdziałanie dezinformacji i cyberprzemocy. Podsumowaniem projektu będzie konferencja adresowana do osób pracujących w mediach, branży PR oraz twórców internetowych.
Harmonogram spotkań:
- lipiec - wrzesień 2023 – Fact checking przeciw dezinformacji - warsztaty z Martyną Wilk w Opolu (6 lipca, godz. 14:00, Centrum Dialogu Obywatelskiego, ul. Damrota 1C), Jeleniej Górze (19 lipca godz. 19:00, siedziba Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalego, ul. 1 Maja 27) i Zgorzelcu (19 września, godz. 13:00-16:00, PGE Turów Arena, ul. Lubańska 9A, REJESTRACJA),
Spotkania są dedykowane zarówno osobom, które muszą rozwiązywać kryzysy związane ze zdarzeniami dezinformacyjnymi, jak i osobom, których zadaniem jest opisywać (np. za pomocą materiałów prasowych lub komunikatów wewnętrznych w organizacjach) zaistniałe zdarzenie dezinformacyjne i jego konsekwencje.
W pierwszej części spotkania będzie poświęcona pojęciom dezinformacji, fake newsów oraz fact-checkingu. Wstępem do pracy warsztatowej będzie prezentacja idei działań fackcheckerów oraz prostych i praktycznych narzędzi internetowych przydatnych w weryfikowaniu informacji. Poruszona zostanie także rola emocji w odbiorze informacji oraz to jakie mechanizmy psychologiczne narażają odbiorców przekazów medialnych na uleganie dezinformacji.
Główna część warsztatowa polegać będzie na samodzielnym stworzeniu możliwie najbardziej wiarygodnej dezinformacji (lub fake newsa), a następnie - na próbie obalenia jej za pomocą metod i narzędzi (także aplikacji komputerowych) poznanych podczas spotkania.
- 25 września 2023, godz. 13:00 – Między inkluzywnością a prostotą - warsztat z prof. Kariną Stasiuk-Krajewską we Wrocławiu (Infopunkt Nadodrze, ul. Władysława Łokietka 5)
Podczas warsztatu uczestnicy zdobędą wiedzę i świadomość tego, jak język kształtuje rzeczywistość. Nauczą się też krytycznego analizowania przekazów komunikacyjnych, w tym zwłaszcza przekazów medialnych. Zobaczą w jaki sposób przekazy medialne budują stereotypy oraz zaogniają konflikty i jak można tego unikać. Ważną kwestią będzie także język inkluzywny oraz taki, który nie etykietuje. Poruszone zostaną również kwestie związane z czytelności i jasnością przekazu informacyjnego - tak, by był był dostępny dla zróżnicowanych grup odbiorców.
W ramach spotkania odbędzie się wykład z elementami dyskusji: W jaki sposób język kształtuje naszą wizję świata? Z jakich mechanizmów komunikacyjnych to wynika? Czy możliwa jest komunikacja bez dyskryminacji? Jak komunikacja może zaogniać albo łagodzić konflikty społeczne? Jaką rolę grają albo mogą grać w tych procesach media?
Pytania części warsztataowej: Jak komunikować niedyskryminacyjnie i inkluzywnie? Jak unikać konfliktów w komunikacji lub łagodzić je, kiedy się już pojawią? Jak nie stereotypizować i nie wykluczać w tworząc przekazy medialne? Jak stosować język równościowy i nie wpadać pułapki politycznej poprawności?
Karina Stasiuk-Krajewska - profesorka Uniwersytetu SWPS, medioznawczyni, autorka ponad stu publikacji naukowych. Pracuje na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Swoje zainteresowania badawcze wiąże z problematyką dezinformacji oraz etyki i profesjonalizacji zawodów medialnych, zwłaszcza dziennikarstwa i Public Relations. Zajmuje się też analizą dyskursu, w tym także dyskursów medialnych. Organizatorka i popularyzatorka nauki, autorka kilkunastu programów studiów w obszarze komunikacji i mediów, wieloletnia wykładowczyni. Koordynatorka CEDMO (Central European Digital Media Observatory) w Polsce - międzynarodowego hubu, zajmującego się zwalczaniem dezinformacji poprzez jej badanie, edukację medialną oraz współpracę ze środowiskiem fact-checkerów. Ekspertka International Fact-Checking Network (międzynarodowej sieci zrzeszającej organizacje fact-checkingowe z całego świata).
- wrzesień - październik 2023 – Cyberprzemoc. Kompendium wiedzy dla nauczycieli - warsztaty z Martyną Wilk w Jeleniej Górze, Zgorzelcu i Opolu,
Osoby uczestniczące w warsztach dowiedza się jak rozmawiać o cyberprzemocy w sposób zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców (prostymi słowami, a jednocześnie ze zrozumieniem związku cyberprzemocy z tradycyjnie rozumianą przemocą).
- październik 2023 – Dezinformacja i cyberprzemoc - jak sobie z nimi radzić w środowisku szkolnym - spotkania w formie narady obywatelskiej we Wrocławiu i Opolu
Przy wspólnych stolikach będą siedzieć dzieci, rodzice oraz nauczyciele i osoby, które pracują w szkołach, którzy wymienią się doświadczeniami i dobrymi praktywaki oraz wspólnie wypracują rekomendacje.
- październik 2023 – Rangi i przywileje w kontekście podatności na manipulację i dezinformację - warsztat z Dorotą Whitten i Mają Zabokrzycką,
Jak rangi i przywileje przekładają się na kompetencje poznawcze? W jaki sposób budować umiejętności dywersyfikowania informacji i krytycznego myślenia?
- listopad 2023 – konferencja podsumowująca projekt sieciowania osób pracujących w mediach, branży PR oraz jako rzecznicy prasowi.
Głównym celem wydarzenie będzie spojrzenie na problem dezinformacji z różnych perspektyw oraz rozmowa o możliwości połączenia różnych grup specjalistów w celu zwalczania tego zjawiska.
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach są proszone o kontakt mejlowy z Mają Zabokrzycką z Fundacji Dom Pokoju: m.zabokrzycka@dompokoju.org.