Jakie są perspektywy wykorzystania alternatywnych źródeł energii na Pomorzu? Czym będziemy palić tej zimy? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas cyklu debat organizowanych z tygodnikiem "Zawsze Pomorze".
- zaopatrzenie w energię
- wtorek 25 października 2022 r., godz. 14:00 - 15:00 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- wtorek 25 października 2022 r., godz. 14:00 - 15:00 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Temat pierwszej debaty to oszczędzanie. Gośćmi spotkania będą: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza, Izabela Zygmunt, ekspertka Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dyskusję poprowadzi sekretarz redakcji „Zawsze Pomorze” Dariusz Szreter.
Wśród kluczowych zagadnień, które poruszymy z naszymi gośćmi, będą m.in. efektywność energetyczna i oszczędzanie energii w ramach REPowerEU. To plan Komisji Europejskiej polegający na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r., w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
– Inflacja, drożyzna i wizja jeszcze wyższych wydatków przyprawiają nas wszystkich o coraz większy ból głowy. Strach przed utrzymaniem się rodzin w ramach dotychczasowych budżetów domowych, firm przed bankructwem czy samorządów przed spięciem przyszłorocznych budżetów powoduje, że zaczynamy szukać oszczędności i ograniczać wydatki na wiele podstawowych produktów – podkreśla Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – Potrzeba nam wizji wyjścia z kryzysu energetycznego, sposobów na walkę z inflacją i drożyzną.Mam nadzieję, że prelegenci naszej debaty wskażą na systemowe rozwiązania i mapę drogową dla Polski.
Nowa rzeczywistość geopolityczna i sytuacja na rynku energii wymagają zdecydowanego przyspieszenia procesu przejścia na czystą energię, oraz zwiększenia niezależności energetycznej Europy od nierzetelnych dostawców i niestabilnego sektora paliw kopalnych. 85 proc. Europejczyków uważa, że UE powinna jak najszybciej zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i ropy naftowej, aby wesprzeć Ukrainę. Działając jako Unia, Europa może osiągnąć to szybciej.
Porozmawiamy także o tym:
- co oferuje rząd, by ochronić odbiorców energii przed skutkami kryzysu?
- jak te kwestie rozwiązywane są w innych krajach UE?
- samorządy i lokalny biznes wobec konieczności oszczędzania energii –gdzie jest pole do cięć?
- edukacja obywatelska na temat oszczędzania energii.
Debaty odbędą się w formule online z udziałem dyskutantów, w tym jednego przedstawiciela Komisji Europejskiej. Przewidziany czas trwania debaty to 40-60 minut. Omówienia najciekawszych fragmentów debat zostaną opublikowane w papierowej wersji tygodnika, a także na portalu zawszepomorze.pl
Pierwsza debata odbędzie się we wtorek, 25 października o godz. 14.00 i będzie transmitowana na fanpage'u.