Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji kontynentu. W Polsce w tym roku obchody Dnia Europy będą miały szczególny charakter - ze względu na piętnastolecie członkostwa w UE. To także okazja aby zachęcić Polaków do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Świętować będziemy m.in. w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu oraz podczas pikniku w Parku Staromiejskim we Wrocławiu.
- przedstawicielstwo dyplomatyczne
- czwartek 9 maja 2019 r., godz. 00:00 - niedziela 12 maja 2019 r., godz. 23:45 (CEST)
Informacje praktyczne
- Kiedy
- czwartek 9 maja 2019 r., godz. 00:00 - niedziela 12 maja 2019 r., godz. 23:45 (CEST)
- Języki
- polski
Opis
Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: - Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.
Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy.
1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzisiaj, z perspektywy 15 lat, można powiedzieć, że był to dobrze wykorzystany czas.
- Zrobiliśmy ogromny skok. Fundusze unijne pozwoliły złagodzić koszty naszej transformacji gospodarczej, zniwelować różnice rozwojowe i zmniejszyć dystans dzielący nas od najbogatszych gospodarek Europy o około 10-12 lat. Dołączyliśmy także do globalnego łańcucha dostaw i weszliśmy w światowy krwiobieg ekonomiczny. Dzięki akcesji ponownie zarzuciliśmy kotwicę w zachodniej cywilizacji - powiedział dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są widoczne gołym okiem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca podwoiło się. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.
Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską „Eurobarometru 90” wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.
PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY W WARSZAWIE
Motywem przewodnim obchodów Dnia Europy w Polsce będzie 15 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz wybory do Parlamentu Europejskiego (26 maja br.). Z tej okazji, 9 i 11 maja br. w wielu miastach Polski odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki rodzinne.
W Warszawie, 11 maja br. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie, a także miło i rodzinne spędzić majowy weekend.
W namiocie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można poznać działania i projekty związane z obchodami 15 lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, a także uzyskać informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego i prowadzonej przez Komisję Europejskąkampanii #EUandME. Jej celem jest pokazanie, że Europa to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą - ich projekty, pasje, wytyczone cele. Przepisy i inicjatywy UE dają narzędzia do ich realizowania. Inspirują do rozwoju i zmieniania rzeczywistości wokół siebie.
Będzie można także oddać swój głos na organizacje pozarządowe biorące udział w konkursie „MÓJ GŁOS, MOJA EUROPA”, realizowanym przez Komisję Europejską w Polsce. Celem konkursu jest m.in. zachęcenie obywateli do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i dofinansowanie NGOs, które wspierają rozwój lokalnych społeczności, grup obywateli, poprzez pomoc m.in. w zdobywaniu wiedzy, edukacji obywatelskiej, rozwijaniu pasji czy też rozwoju osobistym.
Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli zagrać w „Kole Fortuny” i sprawdzić swoją wiedzę na temat korzyści, jakie Polska odniosła z członkostwa w UE. Każdy będzie mógł sprawdzić swoją kreatywność i stworzyć własne „europejskie” torby. W kąciku tatuażu artystki plastyczki będą wykonywać piękne „europejskie tatuaże”.
W specjalnie wyróżnionej części namiotów Komisji Europejskiej, powstanie „europejska” kawiarenka. Goście Miasteczka będą mogli skosztować pysznej, aromatycznej kawy. Elementem kawiarenki będzie także punkt fotograficzny, w którym będzie można zrobić sobie zdjęcie (samemu lub wspólnie z rodziną/przyjaciółmi). Powstałe zdjęcie zostanie nadrukowane na piankę od kawy. Pamiątkowe zdjęcie będzie można zrobić nie tylko w „europejskiej” kawiarence. Do dyspozycji gości Miasteczka będzie stanowisko do robienia InstaFoto wyposażone w drukarkę i „fizyczną” ramkę Instagrama.
DZIEŃ EUROPY WE WOCŁAWIU
Dzień Europy w stolicy Dolnego Śląska będziemy świętować w czwartek 9 maja 2019 roku podczas pikniku w Parku Staromiejskim, na który zaprasza Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz liczni partnerzy wydarzenia.
W tym roku na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym między innymi, pokaz kulinarny, warsztaty plastyczne, fotobudka, wirtualna podróż do Parlamentu Europejskiego i specjalne konkursy. Piknik Europejski rozpocznie się o godzinie 10.00 we wrocławskim Parku Staromiejskim przy ulicy Teatralnej. Nie zabraknie także niespodzianek i stoisk informacyjnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia.
Atrakcje przygotowane w ramach tegorocznego Pikniku Europejskiego są związane przede wszystkim ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy pikniku, dzięki wykorzystaniu rzeczywistości wirtualnej, błyskawicznie znajdą się w budynku Parlamentu. Ci najmłodsi będą mogli przedstawić swoje pomysły i propozycje kierowane do posłów PE w formie kolorowych rysunków, a starci będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskim uczestnicząc w konkursie zatytułowanym „Tym razem głosuję". W trakcie Pikniku uczniowie wrocławskich szkół zaprezentują swoje prace zgłoszone na konkurs pt. „Europejskie Puzzle”, które ułożone obok siebie stworzą wielobarwną mapę Wspólnoty Europejskiej.Wstęp wolny.
Wybory europejskie zbliżają się wielkimi krokami - to już 26 maja 2019!
Warto przekonywać wyborców, by skorzystali ze swoich praw, poszli do urn i wybrali swoich przedstawicieli - posłów do Parlamentu Europejskiego.
Jeśli chcesz zaangażować się i regularnie otrzymywać informacje:
- o PE i jego działaniach,
- o tym, jak wesprzeć przedwyborczą kampanię informacyjną, które możesz przekazywać rodzinie, znajomym i w lokalnych społecznościach oraz udostępniać w mediach społecznościowych,
PROSIMY o zarejestrowanie na stronie tymrazemglosuje.eu
O kampanii "Tym razem głosuję"
OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ
Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.
Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.